v   DOSYALAR
  v   YAZILAR
  v   { FORUM }
  v   DEFTERE YAZ
  v   SUNULAR
  v   RESİMLER

Menü
Site sayacı
Bugün : 4
Dün : 58
Toplam : 3373491
Sayfa izlenimi aldık..
Yedek
Sizin kodlariniz buraya eklenecek
TARİHİ ESELERİMİZİN TURİZM AÇISINDAN ÖNEMİ
  Yazılar || Öğrenci Yazıları
   TARİHİ ESELERİMİZİN TURİZM AÇISINDAN ÖNEMİ

TARİHİ ESELERİMİZİN TURİZM AÇISINDAN ÖNEMİ

Bir ülkenin tarihi o ülkenin geçmişinin ne kadar zengin olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca, tarihi eserlerin günümüze kadar gelmesi o ülkenin geçmişini aydınlatılması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Tarih biliminin amaçlarına baktığımızda şuna rastlarız: “Geçmişimizi bilip, geçmişimizden dersler çıkarıp, bugünümüze ve geleceğimize yön vermektir.”  Bu bakımdan ülkemize bakacak olursak, ülkemiz gerçekten de son derece zengin bir tarihe sahiptir. Çünkü ülkemiz coğrafi bakımdan insanlara elverişli iklim şartları sunmuştur. Bundan dolayıdır ki, geçmişte birçok millet burada barınmış ve burada birçok eser bırakmışlardır.

 

Bütün bu tarihi eserlerin ülkemiz açısından bir zenginlik kaynağı olmasının yanı sıra bu eserler ülkemiz açısından büyük bir turizm potansiyeline de sahiptir. Çünkü insanlar artık denizin, Güneşin tadını çıkarmanın yanı sıra tarihe de merak salmışlardır. Bunun için tarihi zengin olan ülkelere insanlar akın etmektedirler. Bu da ülkeye giren döviz miktarının artması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda turizm açısından turistlere değişik alternatifler sunabilmeliyiz. Bunu yaparken de tarihi eserlerimizi özenle korumalıyız. Fakat görünen o ki biz tarihi eserlerimize gereken özeni göstermemenin yanı sıra bu eserleri kaderine terk etmekteyiz. Bu eserlerin haykırışlarını kulak ardı edersek, turizm açısından alternatifler geliştirmezsek ve tarihi eserleri koruma bakımından herhangi bir yaptırım uygulamazsak göz göre göre bu eserlerimiz yok olacaktır. “Bu eserleri koruduğumuz vakit elde edeceğimiz kazançlar neler olacaktır?” İşte kazançlarımız;

 

1-     Geçmişimizi bilip bugün yapılması muhtemel olan hataları yapmayacağız ve gelecekte de geçmişte yapılan hataları tekrarlamamış olacağız.

2-     Turizmi geniş bir yelpazeye yayacağız yani alternatif turizm olanakları gerçekleştirmiş olacağız.

3-     İstihdam sağlanmış olacak.

4-     Göçler engellenmiş olacak.

5-     İnsanlarımıza yeni iş olanakları sağlamış olacağız.

6-     Eğitim sistemi açısından önemli bir yere sahip olan tarihi eserlerimizi, genç kuşaklara da gösterme fırsatı elde etmiş olacağız ve bu öğrendikleri bilgilerin kalıcı olmasına vesile olacağız.

7-     Yine eğitim sistemimiz açısından öğrencilerimiz bu eserleri, neden korumamız gerektiğinin bilincine erişmiş olacaklar.

8-     Ülkemize döviz girdisi sağlanmış olacak.

9-     Ülkemizin tanıtımının yapılması sağlanacak.

 

Bu saydığımız maddeler gibi daha birçok madde buraya eklenebilir. Önemli olan şey bizim bu saydıklarımızın farkına varıp ona göre davranmamız olacaktır. Bu sayede ülkemizde turizm gelirleri açısından önemli bir yere sahip olan diğer ülkeler gibi turizm potansiyeline erişerek, ülkemize ekonomik bakımdan da katkı sağlanmış olacak. Ayrıca, Atatürk’ün de dediği gibi, "Türk Çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." Bu sayede tarihi eserlerimiz hem kaderine terk edilmemiş olacak hem de gelecek kuşaklar tarihi eseleri koruma bilinciyle yetiştirildiği için tarihi eserlerimizde garanti altına alınmış olacak. Turizminde bu sayede gelişmesi için ön ayak olmuş olacağız.

 

BORA KÖYLÜ


[ Yazan : BoraKoylu | Tarih: 12.03.2007 | Okunma : 6268 ]
         Oy : 7-Puan : 28Son 5 Yorum

Ekleyen: ziyaretci
olm bak gitResimler Sadece üyeler içindir!
Tarih : 28.11.2012 10:33:09
Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Hatırla :   Gizli : 

  
Anket
Sitemizi beğendiniz mi?
Evet (45 %)
Hayır (54 %)
95 - Katılım
Köşe Yazıları

Adem Karadeniz

TARİH YANLIŞ ANLAŞILIRSA BUGÜNÜN AYAĞI KAYAR

İlhan Metinkale

GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN KISKACINDA TARİH ALGIMIZ

Hilal ZEYBEKOĞLU

Ulubatlı Hasan ve Şehadet Arzusu

Civan ÇELİK

1890’DA JAPONYA’DA BATAN ERTUĞRUL GEMİSİ VE ŞEHİTLERİMİZ

Hülya BELGİN

İyiki Varsın Türkçe'm

Ertuğrul GÜNER

SINAVLAR

Rümeysa

Derin Karanlık

Fazlı MACİT

BİZİM

Abdullah Enes GÜNAY

BAŞARILI ÖĞRETMEN
En Sevilenler
 Dosyalar:

 Yazılar:
 » İddia
BİZEGİTİMCİYİZ
Website motorumuz 2013 AspSitem Ay Yildiz
Bu sayfa: 0.17 saniyede yorumlandı.
toplist.htm dosyasi toplist 1 toplist 2 toplist 3