v   DOSYALAR
  v   YAZILAR
  v   { FORUM }
  v   DEFTERE YAZ
  v   SUNULAR
  v   RESİMLER

Menü
Site sayacı
Bugün : 28
Dün : 58
Toplam : 3372126
Sayfa izlenimi aldık..
Yedek
Sizin kodlariniz buraya eklenecek
Üniversiteye geçişte merkezi sınav modeli
  Haberler || Eğitimde Yenilik Haberleri
   Üniversiteye geçişte merkezi sınav modeli

Üniversiteye geçişte merkezi sınav modeli
Ortaokuldan liseye geçişte merkezi sınavlar uygulamasına geçen Milli Eğitim, 2015'de üniversiteye girişte de benzer bir uygulamayı hayata geçirecek. Üniversiteye girişte öğrencilerin lisede aldıkları notların belirleyici olması üzerinde duruluyor.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın üniversiteye giriş sınavının değişeceğini açıklamasının ardından yeni sistem için harekete geçildi. Bu çerçevede üniversiteye giriş sınav sisteminde değişikliğe gitmeye hazırlanan Bakanlık, YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK işbirliği ile yeni sistem üzerinde çalışmaya başladı. Geçilmesi düşünülen yeni sistemde lisedeki başarı ortalamasının üniversiteye girişte, sınavdan daha büyük bir önem kazanması planlanıyor. Değişiklikle, üniversiteye giriş sınavının da ortaöğretimden temel öğretime geçiş sınavı gibi yılda birkaç kez yapılması düşünülüyor. Yeni sistemin 2015'te uygulanması planlanıyor.
ÇOKLU SINAV YAPILACAK
Yeni getirilecek sistemle "Ortaöğretimden Temel Öğretime Geçiş Sınavı'nda" olduğu gibi merkezi sınav uygulamasına geçilecek. Merkezi sınav uygulamasına geçilmesi durumunda ise iki alternatif üzerinde duruluyor.
Üzerinde durulan alternatifler şöyle:
- Öncelikle müfredata uygun üniversite giriş sınavları yapmayı planlayan ÖSYM, YGS'yi kaldıracak. Buna göre lise son sınıf öğrencileri 2 ay aralıklarla 5 dersten sınava girecek ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınavla üniversiteye başvurusunu yapabilecek.
- Değerlendirilen bir başka modelde ise öğrenciler lise hayatı boyunca her yılsonunda sınavlara girecek. Lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda merkezi sınavlara girecek öğrencilerin ders durumları da ölçülecek ve çıkan puana göre üniversite tercihi yapılabilecek. Uygulama ile yılda bir kez yapılan sınavlarla öğrencilerin maruz kaldıkları tek sınav stresinin azaltılması hedefleniyor.
- Uygulanması durumunda dersanelere ihtiyaç bırakmayacak bir sistem düşünen uzmanlar, öncelikle lise başarısının üniversiteye geçişte ön planda olması üzerinde duruyor. Buna göre, yeni sistemde merkezi sınavda alınan puan ve lisedeki derslerde gösterilen başarı ile üniversiteye geçiş yapılması hedefleniyor.
ABD MODELİ MERCEK ALTINDA
Aynı zamanda MEB, YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK uzmanları 2015 sonrası üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişiklik için ABD sınav modelini de mercek altına aldı. Bu kapsamda ABD modelini incelemek ve Türkiye'deki sisteme uyarlama yapılabileceğini kontrol etmek için önümüzdeki hafta ABD'ye bir heyet gidiyor. Uzmanlar yapacakları detaylı araştırmaların ardından sistemin Türkiye'de uygulanıp uygulanmayacağını kontrol edecek.
ABD'DE LİSE NOTLARI AĞIRLIKLI
-ABD'de üniversiteler, kendi öğrencilerini seçmekte serbest. Bazı üniversiteler, hiçbir test sonucu istemiyor. Bazıları, test sonucu tercihini adaya bırakıyor.
-Özellikle çok talep gören üniversitelerin, öğrenci kabulünde birinci ölçütü, adayın lise başarısı yani lise notları. İkinci ölçüt, merkezi üniversite giriş sınavlarındaki skorları.
-Türkiye ile ABD sistemi arasındaki en temel fark, Türkiye'de YGS ve LYS gibi sınavların üniversiteye girişte çok aşırı belirleyici olması. ABD'de de üniversiteye girişte merkezi sınavlar da kullanılıyor ama lise notları daha belirleyici.
-Türkiye'deki gibi, ABD'de de merkezi sınavların, adil olmadığı ve özellikle düşük gelirli ailelerin çocukları için dezavantajlı olduğuna ilişkin tartışmalar var. Varlıklı ailelerin çocuklarını hazırlık kurslarına gönderebildikleri biliniyor.
-ABD'de Türkiye'deki gibi sınavların ve dershanelerin varlığının eşitsizlik oluşturduğu yönünde bir yaygın kanaat var. Bundan dolayı, öğrenci seçim ve kabulünde merkezi sınavları zorunlu tutmayan üniversitelerin sayısı artıyor.
-Ayrıca, ABD'deki test kuruluşları, öğrencilerin dersane gibi kurumların yardımıyla puanlarını yükseltmelerini engellemeye yönelik düzenlemeler yaptılar. Bütün bu özellikler ABD sistemini, Türkiye açısından öğretici kılıyor.
2015'TE YENİ SİSTEM
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda iki sene kadar önce alınan karar çerçevesinde, üniversiteye girişin tek bir sınava endeksli olmaktan çıkartılması için bir çalışma içinde bulunduklarını bildiren Avcı, "Çocuklarımızın özellikle lisedeki başarılarının değerlendirilmesine dayalı bir yerleştirilmenin yapılması için bir Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararı vardı. O karar gereğince zaten gerek YÖK, gerek ÖSYM, gerek TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak uyumlu bir biçimde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah 2015'i hedefleyerek yapıyoruz bu çalışmalarımızı" dedi. 2015 yılından itibaren ortaöğretime geçişte olduğu gibi üniversite sınavlarının da tek sınava endeksli olmaktan çıkartılacağını vurgulayan Avcı, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra orta ve uzun vadede diğer sosyal etkinliklerdeki başarılarını da üniversiteye yerleştirmede esas alacak bir çalışma yaptıklarını kaydetti.
Kaynak: Star

[ Ekleyen  (BizEgitimciyiz) | 08.12.2013 20:24:24 | Okunma : 503 ]
            Oy : 3-Puan : 15Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Hatırla :   Gizli : 

  
Anket
Sitemizi beğendiniz mi?
Evet (47 %)
Hayır (52 %)
80 - Katılım
Köşe Yazıları

Adem Karadeniz

TARİH YANLIŞ ANLAŞILIRSA BUGÜNÜN AYAĞI KAYAR

İlhan Metinkale

GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN KISKACINDA TARİH ALGIMIZ

Hilal ZEYBEKOĞLU

Ulubatlı Hasan ve Şehadet Arzusu

Civan ÇELİK

1890’DA JAPONYA’DA BATAN ERTUĞRUL GEMİSİ VE ŞEHİTLERİMİZ

Hülya BELGİN

İyiki Varsın Türkçe'm

Ertuğrul GÜNER

SINAVLAR

Rümeysa

Derin Karanlık

Fazlı MACİT

BİZİM

Abdullah Enes GÜNAY

BAŞARILI ÖĞRETMEN
En Sevilenler
 Dosyalar:

 Yazılar:
 » İddia
BİZEGİTİMCİYİZ
Website motorumuz 2013 AspSitem Ay Yildiz
Bu sayfa: 0.17 saniyede yorumlandı.
toplist.htm dosyasi toplist 1 toplist 2 toplist 3