v   DOSYALAR
  v   YAZILAR
  v   { FORUM }
  v   DEFTERE YAZ
  v   SUNULAR
  v   RESİMLER

Menü
İstiklal Marşının Kabulü "Günün Anlam Ve Önemi" Ko
  Yazılar || Günün Anlamı ve Önemi
   İstiklal Marşının Kabulü "Günün Anlam Ve Önemi" Ko

Günün Anlam Ve Önemi

       Büyük devlet ve millet olmanın göstergelerinden biri de tarihindeki olayların büyüklüğü kadar büyük hatırlayışlar yahut hazırlayış tarzındaki büyüklüktür. Bir toplumun yaşayan tarihi, yaşayanların hayatında ve hafızasında biriktirdiği, yaşattığı ve yaşadığı kadardır.
 
       Çünkü insanlar gibi toplumlar da hayatlarını yaşadıklarıyla, hatırladıklarıyla ve bunları yorumlama çabalarıyla biçimlendirir.

        Tarih, yaşanmış, tamamlanmış ve kapanmış bir geçmiş zaman dilimi değil halen devam eden ve edecek olan bir süreçtir.

        Bu yüzdendir ki, büyük tolumlar var oluşlarındaki dönüm noktalarını nisyanla malul insan hafızasına terk etmezler, ortak hafızalarını tazelemeye, güçlendirmeye ve güncelleştirmeye çalışırlar. Ama hayatlarını tarihe taşıyarak değil, tarihi hayatlarına, yaptıklarına ve yapacaklarına taşıyarak…

        Böyle bir anlatışla İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü vesilesiyle yayınlanan bu kitap, İstiklal Marşımızın kabul edilişini ve şairi Mehmet Akif ERSOY’U, bu marşın yazıldığı dönemi ve şartları anma, anlama ve yeniden yorumlama amacıyla hazırlandı.

         Çünkü İstiklal Marşı, sadece devletimizi ve milletimizi temsil eden bir şiir ve müzik eseri değil, savaş şartlarında yazılmış bir Milli Mücadele destanıdır da. Ülkemizin önde gelen şairlerinden biri olan İstiklal Marşımızın Mehmet Akif ERSOY, aynı zamanda sanatını ve hayatını milletimizin var olma, varlığını devam ettirme ve milletler arasındaki hak ettiği yeri alma mücadelesine adamış, İstiklal Madalyası olan, üstün ahlak sahibi bir Milli Mücadele savaşçısı, Milli Mücadelenin kalbi olan 1. Meclis’te Burdur milletvekilidir.

          Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere büyük çoğunluğunu Milli Mücadele gazilerinin oluşturduğu 1. Meclis’in üyeleri tarafından seçilen ve Türk edebiyatının en güzel destanlarından biri olan İstiklal Marşımızın şiir olarak gücü ve etkisi, şairin yetenek ve birikimi kadar böyle bir dönemde yazılmasından, böyle bir yaşanmışlıktan kaynaklanmaktadır.

          Bu yüzden bugünkü Türkiye’nin temelinde, ortak hafızasında ve duyarlığında İstiklal Marşı önemli ve vazgeçilmez bir yer tutar. Var olmakla yok olmak arasında, bıçak sırtı bir zamanda yazılan ve kabul edilen bu şiir geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanı içinde barındıran ezeli ve ebedi bir sonsuzluk zemininde yükselir.

           Bundan dolayıdır ki, İstiklal Marşı resmi ve milli bir marş olmanın ötesinde bir anlama sahip tarihi bir milli mutabakat belgesidir.

Bu yüzden her zaman yeni, taze ve güzeldir.

Bu yüzden bugün de coşkuyla, heyecanla ve gururla okuyoruz.                                                                                                                 
                                                                                                        


[ Yazan : sanlav | Tarih: 12.03.2009 | Okunma : 9183 ]
         Oy : 3-Puan : 13Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Hatırla :   Gizli : 

  
Anket
Eğitim Senkikası Üyeliğiniz Var mı?
Evet var (32 %)
Hayır Yok (30 %)
Üye olacam (4 %)
Asla üye olmam (14 %)
Fikrim yok (18 %)
1838 - Katılım
Yazılar
 Yeni yazılar:

 Hit yazılar:

 Yazı gönder
BİZEGİTİMCİYİZ
Website motorumuz 2013 BizEgitimciyiz.com Ay Yildiz
Bu sayfa: 0.13 saniyede yorumlandı.
Eğitim Siteleri eba.gov.tr    eba-meb.com   BizEgitimciyiz.com